close
تبلیغات در اینترنت
لزوم و اهداف ارتباط با امام مهدى ‏علیه السلام

شمیم یار

لزوم و اهداف ارتباط با امام مهدى ‏علیه السلام
امروز دوشنبه 19 آذر 1397
تبليغات تبليغات

سایتهای ما


شمیم یار

مرکزدانلود شمیم یار

لزوم و اهداف ارتباط با امام مهدى ‏علیه السلام

هرگاه سختى و گرفتارى بر شما وارد شده، به وسیله‏ ى ما از خداى عزّ و جلّ كمك بخواهید و این است معناى فرموده خداى تعالى كه: (ولله الاسماءالحسنى فأدعوه به

بنابراین براى حفظ و پایدارى نظام جامعه و برپایى جامعه ‏اى سالم و كامل به چند چیز نیاز است:

الف - قانون دقیق، كامل و محكم كه محدوده ‏ى هر فرد را در قبال خویش و جامعه تعیین نماید.

ب - قانونگذار داراى شرایط تام و كامل، یعنى قانونگذارى كه داراى شناخت كاملى از انسان در زمینه‏هاى مختلف از جمله روحى، فطرى، عاطفى، اجتماعى و... باشد، و در وضع قانون نیز انتفاع شخصى براى خویش در نظر نگیرد.

با رجوع به عقل و تأملى پیرامون این قانونگذار، تنها خالق انسان مى ‏تواند بهترین قانونگذار و واضع بهترین و كامل‏ترین قوانین بشرى باشد؛ زیرا تنها اوست كه داراى این دو شرط (شناخت كامل از انسان و نیازهاى او و دیگرى عدم ‏انتفاع شخصى) مى ‏باشد. با این تفاصیل و به مقتضاى حكمت الهى، ابلاغ و رسانیدن آن قوانین به انسان‏ ها بر خداوند واجب است.(1) به عبارت دیگر، حكمت الهى اقتضا مى‏كند كه هر كس را كه خلق مى ‏كند، هدایت نیز بفرماید(2)؛ لذا بر خالق لازم است كه تمام دستورات رستگارى را براى مردم ارسال نماید. بنابراین وجود افرادى معصوم در میان مردم براى رساندن امر خدا و نهى او به مردم ضرورى است. انبیا و اوصیاى الهى به‏ عنوان واسطه‏ ى میان خدا و مردم همواره دستورات و قوانین الهى را به مردم ابلاغ كرده ‏اند و آنان را به راه ‏هاى كسب منافع و دفع ضررهایشان آگاه نموده ‏اند.(3) در حال حاضر نیز وظیفه ‏ى تبیین علوم و معارف و قوانین الهى بر عهده‏ ى آخرین ذخیره الهى، آخرین وصى خاتم الانبیاء صلى الله علیه وآله، امام مهدى ‏علیه السلام مى ‏باشد.

حال براى كسب این علوم و معارف باید فردفرد انسان‏ها خود را مرتبط با آن نماینده‏ ى الهى نمایند و با كسب علوم و معارف در زمینه‏ هاى مختلف، در جنبه ‏هاى متعدد پیشرفت نموده و لحظه به لحظه به آن حیات طیبه و مدینه ‏ى فاضله‏ اى كه مطلوب خداى تعالى است، دست یابند.

2- دلیل نقلى

انتظار

دومین دلیل براى لزوم رابطه با امام مهدى ‏علیه السلام، همان آیه‏ى شریفه 200 سوره آل عمران و روایات متعددى است كه در آنها خداى متعال و چهارده معصوم پاك‏ علیهم السلام، مۆمنین را به ارتباط با امام مهدى ‏علیه السلام امر فرموده ‏اند، كه در این‏جا به بیان برخى از روایات وارده در این باب مى ‏پردازیم:

محمدبن ابراهیم نعمانى در كتاب غیبت مى ‏نویسد: بریدبن معاویة عجلى، از ابوجعفر محمدبن‏ على ‏باقرعلیه السلام در باره‏ ى فرموده‏ ى خداى عزّ و جلّ: (یا ایهُّاالذین آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقواللّه لعلَّكم تفلحون)(4) روایت مى‏ كند كه آن حضرت فرمود: صبر كنید بر اَداى فرایض و در برابر دشمنتان پایدارى كنید و با امامتان (كه انتظارش را مى‏ كشید) مرابطه نمایید.(5)

و نیز امام صادق ‏علیه السلام پیرامون این آیه‏ى شریفه مى ‏فرماید:... صبر كنید بر دستورات دینتان، یكدیگر را به صبر در برابر دشمنانتان وادار كنید و مرابطه كنید با امامتان بر آنچه كه به شما امر مى ‏كند و بر شما واجب مى ‏گرداند.(6)

هدف‏ ها و فوائد ارتباط با امام مهدى ‏علیه السلام‏

ارتباط با امام مهدى ‏علیه السلام داراى فوائد، آثار و بركات بسیارى است ؛ زیرا اگر این‏چنین نمى ‏بود، خداى تعالى در كتاب شریف و با عظمتش، مۆمنین و شیعیان را امر به ارتباط با امامشان‏ علیه السلام نمى ‏فرمود؛ لذا در این قسمت از بحث به بیان پاره‏اى از این آثار و فوائد خواهیم پرداخت.

1- اولین هدفى كه براى ارتباط با امام عصرعلیه السلام مى ‏توان بیان نمود، انجام امر الهى است كه اطاعت خداى تعالى فى ‏نفسه، موجب قرب به او مى ‏شود؛ همان‏طور كه شخصى از امام باقرعلیه السلام، پیرامون بهترین چیزى كه بندگان به خداى تعالى تقرب مى ‏جویند سۆال كرد، آن حضرت در جواب فرمودند: بهترین چیزى كه بندگان به وسیله ‏ى آن به خداوند عزّو جلّ تقرب مى ‏جویند، اطاعت خداوند و اطاعت پیامبر اكرم ‏صلى الله علیه وآله و اولى ‏الامرعلیه السلام است.(7)

به سبب ما خدا عبادت مى ‏شود؛ به سبب ما خدا شناخته مى ‏شود؛ به سبب ما خدا را به یگانگى مى‏ شناسند و محمدصلى الله علیه وآله حجاب خداست؛ یعنى واسطه ‏ى بین خدا و خلق است

2- برآورده شدن حاجات و استجابت دعوات، از فوائد دیگرارتباط با امام مهدى ‏علیه السلام است؛ زیرا براى عرضه آنها به نزد خداى تعالى، نیازمند ارتباط با امام‏ علیه السلام هستیم. به عبارت دیگر باید به‏ واسطه‏ى ارتباط به آنها و متوسل شدن به آن انوار مقدسه، به خداى تعالى مرتبط شویم تا دعاهایمان مستجاب و حاجت‏مان برآورده شود. در بحارالانوار از حضرت رضا علیه السلام روایتى در این باره بیان شده است كه فرمود: هرگاه سختى و گرفتارى بر شما وارد شده، به وسیله‏ ى ما از خداى عزّ و جلّ كمك بخواهید و این است معناى فرموده خداى تعالى كه: (ولله الاسماءالحسنى فأدعوه به(8)).(9)

3- سومین فایده‏ى ارتباط با امام مهدى‏علیه السلام ،تمسك به حبل الهى و در پى آن هدایت شدن به صراط مستقیم؛ است. همان‏طور در زیارت جامعه در این باره عرضه مى‏داریم: (هدى‏ من اعتصم بكم)؛ یعنى كسى كه تمسك به شما نمود و مرتبط با شما گشت، هدایت شد.(10)

4- فائده‏ى دیگر اینكه، به واسطه ‏ى ارتباط با معصومان‏ علیه السلام بالاخص امام مهدى ‏علیه السلام است كه مى ‏توان خداى تعالى را حقیقتاً عبادت كرد و خداى تعالى را شناخت و عارف به خداوند جلّ على‏ شد؛ و به واسطه ‏ى ارتباط با آنها است كه خداى تعالى را به یگانگى و احدیت مى ‏توان شناخت ؛ همان‏طور كه مۆلف كتاب شریف بصائرالدرجات از امام باقرعلیه السلام روایت كرده است كه فرمود: به سبب ما خدا عبادت مى ‏شود؛ به سبب ما خدا شناخته مى ‏شود؛ به سبب ما خدا را به یگانگى مى‏ شناسند و محمدصلى الله علیه وآله حجاب خداست؛ یعنى واسطه ‏ى بین خدا و خلق است.(11

دسته بندي: مهدویت,درانتظار یار,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد